Sierpień 2024

Mistrzostwa Świata Kadetów: kolejny fantastyczny występ Polaków

Po zdobyciu brązowego medalu przez Sandrę Walendzik (-40kg), na trzecim stopniu podium Mistrzostw Świata Kadetów stanęli również Barbara Twarowska (-48kg) i Jakub Kurowski (-60kg).

Oboje Polacy są Wicemistrzami Europy, a w peruwiańskiej Limie odnieśli po 3 zwycięstwa. Dotarli do półfinałów, ostatecznie kończąc turniej z brązowymi krążkami.

Barbara Twarowska (Hato Judo Warszawa) wygrała z Angel Yadav z Indii w 1/8 finału i Mołdawianką Gabrielą Hertą w ćwierćfinale. W półfinale przegrała po 6.41 min z Anudari Jamsran z Mongolii.

Mistrzostwa Świata Kadetów: Sandra Walendzik brązową medalistką

Znakomicie rozpoczęły się dla reprezentantów Polski Mistrzostwa Świata Kadetów. W peruwiańskiej Limie brązowy medal zdobyła Sandra Walendzik (-40kg).

Zawodniczka UKJ Lemur Warszawa w decydującej walce wygrała z Włoszką Rachele Ciavurro.

Turniej w Ameryce Południowej Sandra Walendzik rozpoczęła od zwycięstwa z Egchiglen Batbold z Mongolii w 1/8 finału.

Z kolei w ćwierćfinale Polka pokonała Turczynkę Busrę Coskun. W półfinale w dogrywce przegrała zaś z Francuzką Mathilde Aurel, która sięgnęła po srebro. W tej wadze triumfowała Hiszpanka Aiora Martin Carriches.

Mistrzostwa Świata Kadetów: Banaszewska i Kurowski rozstawieni z jedynkami

W peruwiańskiej Limie odbyło się losowanie Mistrzostw Świata Kadetów. Z numerami 1 startują Zuzanna Banaszewska w kategorii +70kg i Jakub Kurowski -60kg.

Zuzanna Banaszewska, Mistrzyni Europy i brązowa medalistka ubiegłorocznych MŚ, spotka się w 1/8 finału z Anną Petruniną startującą pod flagą IJF.

Na tym samym etapie zawodów rywalem Wicemistrza Europy Jakuba Kurowskiego będzie Słoweniec Matic Razdevsek lub judoka gospodarzy Gabriel Herrera.

Grand Prix Chorwacji: powrót Marcina Kowalskiego po 1,5-rocznej przerwie

Po 1,5-rocznej przerwie, spowodowanej kontuzją kolana, do seniorskiej kadry narodowej wraca Marcin Kowalski (-73kg). Zawodnik UKJ Lemur Warszawa wystąpi w turnieju Grand Prix w Zagrzebiu (13-15 września).

- Zdrowie dopisuje i oby tak zostało, wyciągnąłem wnioski i jestem bogatszy o doświadczenie – mówi Marcin Kowalski, który 20 września skończy 22 lata.

Silesian Open Judo Kata 2024

Już po raz trzeci Śląski Związek Judo organizuje zawody Kata - Silesian Open Judo Kata.
Turniej rozgrywany jest w Tarnowskich Górach w Hali Sportowej 14 września br. Od pierwszego turnieju naszymi gośćmi są zawodnicy węgierscy, tak będzie i w tym roku gdzie zgłoszonych zostało z tego kraju już 8 par.

Przed samymi zawodami odbędzie się trening kata dla dzieci, którego celem jest popularyzacja i zachęcenie do ćwiczenia form kata już od najmłodszych lat. Udział w treningu jest bezpłatny dla wszystkich klubów zarówno krajowych jak i zagranicznych.

International Judo Tour: siedem zwycięstw Polaków w Bańskiej Bystrzycy

Polscy judocy odnieśli siedem zwycięstw w trzecim, finałowym turniej cyklu International Judo Tour – Otwartym Pucharze Polski. Zawody odbyły się w Bańskiej Bystrzycy, a nasi judocy i judocy łącznie zdobyli 21 medali.

W słowackiej imprezie (cała seria IJT została sfinansowana przez narodowe Związki Czech, Słowacji, Polski) zwyciężyli: Oliwia Onysk w kategorii -48kg, Magdalena Wałęga -57kg, Martyna Glubiak -63kg, Agata Pałka -70kg, Paulina Dziopa -78kg, Wiktoria Lis +78kg i Patryk Broniec +100kg.

Wicemistrz Europy Jakub Kurowski: wiem, że stać mnie na wygranie z każdym

- Wiem, że stać mnie na wygranie z każdym - mówi Wicemistrz Europy Jakub Kurowski (-60kg) przed rozpoczynającymi się 28 sierpnia Mistrzostwami Świata Kadetów w Limie.

- Polecę do Peru z chęcią wywalczenia miejsca na podium, a najlepiej na najwyższym jego stopniu. To mój pierwszy start poza Europą, a jeśli miałbym czegoś się obawiać, to być może jedynie zmiany strefy czasowej – powiedział 17-letni Jakub Kurowski z Podbeskidzkiego Towarzystwa Sportowego Janosik Bielsko-Biała.

Wicemistrzyni Europy Barbara Twarowska: jestem w stanie zdobyć medal Mistrzostw Świata

- Po sukcesie w Mistrzostwach Europy, jadę na Mistrzostwa Świata ze świadomością, że jestem w stanie zdobyć medal – mówi kadetka Barbara Twarowski (-48kg), która 18 sierpnia skończyła 16 lat.

W swoim drugim starcie w ME Kadetów, w Sofii Barbara Twarowska (Hato Judo Warszawa) wygrała z rywalkami z Mołdawii, Włoch, Serbii i AIN. W finale przegrała z Niemką Charlotte Nettesheim.

Mistrzostwa Świata Kadetów: Zuzanna Banaszewska - dobre walki podstawą sukcesu

- Na Mistrzostwa Świata jadę z nastawieniem, aby dać z siebie wszystko. Najważniejsze jest stoczenie jak najlepszych walk, a wtedy wynik przyjdzie sam – mówi Zuzanna Banaszewska (+70kg) przed najważniejszym tegorocznym turniejem kadetów.

Zawody odbędą się od 28 sierpnia do 1 września w Limie, peruwiańskiej stolicy.