POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME Kadetów: z nadziejami na medale do Finlandii

W środowy wieczór do fińskiego miasta Vantaa koło Helsinek odleciała reprezentacja Polski kadetów, która w dniach 1-3 lipca uczestniczyć będzie w Mistrzostwach Europy.

W składzie znaleźli się Natalia Kropska (-52kg, GKS Czarni Bytom), Angelika Szymańska (-57kg, MKS Olimpijczyk Włocławek), Eliza Wróblewska (-63kg, KS Akademia Judo Poznań), Julia Świątkiewicz (+70kg, UKJ Lemur Warszawa) i Kinga Wolszczak (+70kg, WKS Śląsk Wrocław) oraz w zawodach drużynowych Aleksandra Kawęcka (-48kg, MKS Juvenia Wrocław) i Izabella Socha (-57kg, KS Judo Czechowice-Dziedzice). W turnieju kadetów powalczą Kacper Kaczor (-66kg, GKS Czarni Bytom), Łukasz Wala (-73kg, KS Polonia Rybnik), Adam Stodolski (-73kg, UKS Leśnik Kaczory) i Sebastian Ołdak (-90kg, AZS AWF Warszawa).

- Liczę, że z medalem z zawodów indywidualnych z Finlandii wróci Angelika Szymańska. Szanse na miejsce na podium mają też Natalia Kropska i Eliza Wróblewska, a ostatnie lata pokazują, że nasze zawodniczki dobrze spisują się także w wadze ciężkiej. W drużynówce mamy nadzieję, że dziewczyny pójdą w ślady starszych koleżanek, które ostatnio sięgnęły po złoto Mistrzostw Europy w Kazaniu. Zadanie łatwe nie będzie, bo rywalizacja zespołowa rządzi się swoimi prawami, a ciekawe drużyny mają też Francuzki, Niemki, Holenderki czy Chorwatki - powiedziała trenerka kadetek Kinga Kubicka.

Trenerem koordynatorem kadry narodowej jest Joanna Majdan, zaś z męską ekipą kadetów pracuje Janusz Piechna. Biało-Czerwoni mają za sobą treningi m.in. na zgrupowaniach w Izraelu i Giżycku.

- Liczę na jeden medal i jedno miejsce punktowane. Skład mamy wyrównany, oczywiście decydująca będzie dyspozycja dnia, trochę szczęścia, dobre losowanie - mówi Janusz Piechna.

Rok temu w Sofii srebro wywalczył Maciej Krogulski -73kg. W 2014 roku w Atenach Polki błyszczały w dwóch kategoriach -57kg - Anna Dąbrowska zdobyła srebrny medal, a Julia Kowalczyk brązowy, oraz +70kg - srebro Anity Formeli i brąz Kamili Pasternak.
Dla Kamili Pasternak było to już trzeci krążek z ME kadetek - w 2012 roku wygrała w Czarnogórze, a w 2013 była druga w Estonii.
ddd