Czerwiec 2024

Amelia Ptasińska zapisała się w historii! Polka z tytułem Mistrzyni Europy Kadetek!

Trwa świetna passa polskich judoków w rozgrywanych w Sofii Mistrzostwach Europy Kadetów. Po srebrnych medalach Barbary Twarowskiej -48kg i Jakuba Kurowskiego -60kg, w piątek złoto zdobyła Amelia Ptasińska -63kg.

Wcześniej tytuły w ME Kadetów wywalczyli tylko Marcin Gmurek w 2010 roku i Kamila Pasternak w 2012 roku.

Amelia Ptasińska wygrała dzisiaj aż 6 walk, kolejno z Islandką Heleną Bjarnadottir, Turczynką Sinem Oruc, Belgijką Aichą Deschepper, Włoszką Mailą Pagliaro, Ukrainką Ilarią Tsurkan i w finale z Viktorią Martynenko (AIN).

Świetny występ Polaków w Mistrzostwach Europy Kadetów - Jakub Kurowski i Barbara Twarowska srebrnymi medalistami

Fantastycznie rozpoczęli polscy judocy start w Mistrzostwach Europy Kadetów. W czwartek w Sofii srebrne medale zdobyli Barbara Twarowska (48 kg) i Jakub Kurowski (60 kg).

W historii tych zawodów polskie judo miało dotąd dwa medale z najcenniejszego kruszcu - Kamila Pasternak zwyciężyła w 2012 roku w czarnogórskim Barze, a 2 lata wcześniej Marcin Gmurek w czeskich Teplicach. Niewiele zabrakło, abyśmy mieli kolejnych złotych medalistów.

Mistrzostwa Europy Kadetów: Biało-Czerwoni poznali rywali w turnieju w Sofii

Turczynka Sema Mete lub Austriaczka Michaela Hoellwart – jedna z tych judoczek będzie przeciwniczką Zuzanny Banaszewskiej (+70kg) w 1/8 finału Mistrzostw Europy Kadetów w Sofii. W środę odbyło się losowanie.

Zuzanna Banaszewska jest brązową medalistką ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Kadetów, a Samę Mete wygrała w tym roku w półfinale Pucharu Europy w Teplicach.

W innej walce na tym samym etapie ME kategorii +70kg Julia Troka spotka się z Francuzką Emmą Feuillet-Nguimgo.

Mistrzostwa Europy Kadetów: Jakub Kurowski - celem jest finał, a najbardziej zależy mi na złotym medalu

- Jestem rozstawiony z numerem 2, dlatego celem jest finał, a najbardziej zależy mi na złotym medalu – mówi Jakub Kurowski (-60kg) przed Mistrzostwami Europy Kadetów, które w dniach 27-30 czerwca odbędą się w Sofii.

- Pojadę do Bułgarii z zamiarem zaprezentowania się na tatami w najlepszy sposób. Powalczę o medal, najlepiej jak byłby to złoty – powiedział judoka klubu Janosik Bielsko-Biała.

W tym roku 16-letni Jakub Kurowski zdobył medale w każdym kolorze w zawodach rangi Puchar Europy – złoty i srebrny w kadetach oraz brązowy w juniorach.

Wracamy do sukcesu braci Ptak w ME judo kata. Miła niespodzianka w Sarajewie

W poprzednim tygodniu bracia Antoni Ptak i Stanisław Ptak (UKS Sekcja Sport Gdańsk) zdobyli brązowy medal w juniorach w Ju no Kata w Mistrzostwach Europy w Sarajewie. Dziś wracamy do sukcesu reprezentantów Polski.

Stanisław Ptak:

Jakub Pankowski – pierwszy medal z seniorskiego Pucharu Europy

Po wygraniu 4 walk, Jakub Pankowski po raz pierwszy w karierze awansował do finału seniorskiego Pucharu Europy. W słoweńskim Celje sięgnął po srebro. To jego pierwszy medal w zawodach tej rangi.

- Kontrolowałem przebieg wygranych pojedynków i pewnie rozstrzygałem je na swoją korzyść. Trzy zwycięstwa odniosłem rzucając przeciwników, a jedną wygrałem w parterze przez duszenie – mówi 23-letni Jakub Pankowski, występujący w kategorii -90kg.

Wicemistrzyni Świata Angelika Szymańska trenuje w Giżycku

Przygotowująca się do debiutu w Igrzyskach (Paryż 2024) Angelika Szymańska, aktualna Wicemistrzyni Świata kategorii -63kg, trenuje na zgrupowaniu reprezentacji Polski w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Giżycku.

- Angelika przebywa na 10-dniowym zgrupowaniu w Giżycku, na którym podtrzymujemy motorykę i dalej ćwiczymy elementy techniczno-taktyczne pod konkretne przeciwniczki – mówi Aneta Szczepańska, trenerka przygotowująca utytułowaną judoczkę do startu w IO we Francji.

Ksawery Ignasiak: wreszcie się odblokowałem, a efektem wysoka forma i medale

W ciągu 2 tygodni Ksawery Ignasiak zdobył złoty i brązowe medal w Pucharze Europy Juniorów. - W końcu udało mi się odblokować oraz wrócić do formy, na którą ciężko pracowałem przez ostatnie miesiące – mówi reprezentant Polski.

Na kilka tygodni przed 20 urodzinami Ksawery Ignasiak odniósł zwycięstwo w juniorskim PE w Birmingham. Wcześniej był 3 w Grazu.

Mistrzostwa Europy Kadetów: po 9 latach powrót do Sofii

Po 9 latach Mistrzostwa Europy Kadetów wracają do Sofii. W 2015 roku srebrny medal wywalczył w bułgarskiej stolicy Maciej Krogulski w kategorii -73kg, a tym razem przynajmniej troje polskich judoków jest kandydatami do występu w finale.

Od tego czasu Biało-Czerwoni zdobyli kilka brązowych medali, w tym trzy w tym kolorze w 2021 roku w Rydze: Wiktoria Ślązok w wadze -48kg, Daniela Badura -57kg i Dawid Szulik -73kg.