Styczeń 2023

Kingi Wolszczak potyczki “na kartki” w portugalskiej Almadzie

- Najbardziej jestem zadowolona z drugiej walki, która wygrałam z dużo wyżej sklasyfikowaną zawodniczką – mówi 21-letnia Kinga Wolszczak (+78kg) po zwycięstwie z 23 w rankingu światowym Algierką Sonią Asselah w Grand Prix w portugalskiej Almadzie.

W pierwszych tegorocznych zawodach cyklu IJF Tour, zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich, Kinga Wolszczak ze Śląska Wrocław zajęła 7 pozycję. W rankingu Międzynarodowej Federacji Judo obecnie jest 52.

Składy Kadr Narodowych I półrocze 2023 rok

Grand Prix Portugalii: 7 miejsce Kingi Wolszczak w Almadzie

W dobrym stylu sezon przedolimpijski rozpoczęła 21-letnia Kinga Wolszczak (WKS Śląsk Wrocław). W portugalskiej Almadzie zajęła 7 miejsce w Grand Prix w kategorii wagowej +78kg.

Zajmująca 59 miejsce w seniorskim rankingu IJF Kinga Wolszczak pokonała w eliminacjach 146 Akerke Ramazanovą z Kazachstanu i Algierkę Sonię Asselah, która na liście międzynarodowej federacji jest 23.

Później reprezentantka Polski przegrała z Serbką Milicą Żabić oraz Holenderką Karen Stevenson.

Grand Prix Portugalii: Podolak i Kowalczyk na miejscach 9-16

Startujące w kategorii -57kg Arleta Podolak i Julia Kowalczyk zajęły miejsca 9-16 w Grand Prix w portugalskiej Almadzie. Reprezentantki Polski wygrały, odpowiednio, dwie i jedną walkę.

Arleta Podolak pokonała po 4 minutach Zouleihę Dabonne z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz po 36 sekundach Portugalkę Teresę Trindade, zaś przegrała w dogrywce z Serbką Maricą Perisić o wejście do ósemki.

Z kolei Julia Kowalczyk odniosła zwycięstwo w dogrywce z Oyunchimeg Oyungerel z Mongolii, a poniosła porażkę w 1/8 finału przed czasem z Włoszką Thauanny Dias Capanni.

Grand Prix Portugalii: Szwarnowiecki spotka się z Aprahamianem w 1/32 finału

29-letni Damian Szwarnowiecki (-81kg) spotka się z 35-letnim Urugwajczykiem Alainem Aprahamianem w 1/32 finału Grand Prix Portugalii w Almadzie. W turnieju (27-29 stycznia) wystąpi ośmioro polskich judokow.

Na zwycięzcę tej walki w 1/16 finału czeka rozstawiony z nr 1 Koreańczyk Lee Joonhwan.

Drugi, z reprezentantów Polski Ksawery Morka (-73kg) w 1 rundzie będzie rywalizować z Izraelczykiem Ornem Ginerem.

Za tydzień Puchar Polski Juniorek i Juniorów w Warszawie

Już za tydzień, w sobotę 4 lutego w Hali Sportowej Białołęckiego Ośrodku Sportu, Warszawa ul. Strumykowa 21, odbędzie się Otwarty Puchar Polski Juniorek i Juniorów. Zawody połączone są z ogólnopolskim randori i campem U18, U21, seniorzy, z udziałem kadry narodowej kadetów U18, juniorów U21.

- Zaczynamy Pucharem Polski Juniorów w Warszawie. Potem seniorski European Open w Warszawie na koszt klubów i w marcu pierwszy zagraniczny Puchar Europy dla kadry narodowej, w Sarajewie w dniach 18-19.03 – mówi Marek Kręcielewski, trener reprezentacji juniorów do lat 21.

Grand Prix Portugalii: początek tegorocznej rywalizacji w kwalifikacjach olimpijskich

W dniach 27 – 29 stycznia, z udziałem ośmiorga polskich reprezentantów (6 judoczek, 2 judoków), w portugalskiej Almadzie odbędzie się turniej Grand Prix. To pierwsze tegoroczne zawody zaliczane do kwalifikacji olimpijskich do Igrzysk w Paryżu 2024.

Na dziś w rankingu olimpijskim najwyżej sklasyfikowane są:

5. Angelika Szymańska -63kg (1340 pkt). Wyżej są dwie Japonki, dlatego de facto Polka zajmuje 4 miejsce. Z danego kraju w Igrzyskach Olimpijskich może startować jedna osoba w danej wadze.

Dobry występ w MŚ i złoty medal MPJ celami Mistrza Europy Juniorów Ksawerego Ignasiaka

W COS OPO w Spale trwa zgrupowanie wszystkich reprezentacji Polski, od kadetów do seniorów. Wśród trenujących jest Mistrz Europy Juniorów wagi -60kg Ksawery Ignasiak. - W tym sezonie moimi głównymi celami są dobry występ w Mistrzostwach Świata i złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów – mówi 18-letni judoka.

Biało-Czerwoni rozpoczęli sezon na wspólnym obozie. To świetny pomysł, który sprawdził się już w poprzednich latach, kiedy również razem trenowali kadeci, juniorzy, młodzieżowcy i seniorzy.

European Open w Warszawie: na liście startowej już 195 osób z 20 krajów, w tym francuskie gwiazdy judo

Jeszcze ponad miesiąc pozostał do seniorskiego turniej European Open (Puchar Świata) w Warszawie 25-26 lutego. To pierwsze zawody rangi międzynarodowej w Polsce w 2023 roku. Na liście startowej już 185 judoczek i judoków z 16 krajów, w tym gwiazdy z Francji! Zapraszamy do Areny Ursynów, zapowiadają się świetne zawody.

Największą, bo aż 80-osobową reprezentację wystawią na Ursynowie Francuzi. Wystąpią m.in. brązowi medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Cedric Revol -60kg i Margux Pinot -70kg, ale też inne gwiazdy kadry narodowej “Trójkolorowych”.

Po sukcesach w kadetkach, Julia Bulanda oficjalnie rozpoczyna starty w juniorkach

17-letnia Julia Bulanda świetnie spisała się w zeszłorocznych MŚ Kadetek i EYOF w kategorii -57kg. W tym sezonie oficjalnie rozpoczyna starty w juniorkach, chociaż judoczka Czarnych Bytom wygrywała zawody Pucharu Polski w tej grupie wiekowej już jesienią 2021 roku.

- Zaczynam tegoroczną rywalizację 4 lutego Pucharem Polski Juniorów w Warszawie. Nie będzie to jednak mój debiut w juniorkach, gdyż w 2021 roku zwyciężyłam w turniejach tej rangi w Sochaczewie i Oleśnicy. Poza tym w poprzednim roku zajęłam 3 miejsce w wadze -63kg w Finnish Judo Open w Turku.