POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Marzec 2023

PE Juniorów w Poznaniu: Michał Wąsikowski - zawody międzynarodowe głównym celem

- Skupiam się głównie na zawodach rangi międzynarodowej. Bardzo się cieszę, że w dwóch startach w Pucharze Europy Juniorów zdobyłem dwa medale – mówi Michał Wąsikowski (-90kg), który przygotowuje się do zawodów tej rangi w Poznaniu (15-16 kwietnia).

18-letni Michał Wąsikowski rok temu zdobył brąz w kategorii -81kg w PEJ w Poznaniu, a niedawno sięgnął po srebro w PEJ w Sarajewie w kategorii -90kg.

Angelika Szymańska: chciałabym wreszcie sięgnąć po upragnione złoto

W ciągu 1,5 roku Angelika Szymańska (-63kg) zdobyła m.in. 5 medali Grand Slam, w tym brązowy kilka dni temu w Tbilisi, a także została Młodzieżową Mistrzynią Europy. W Mistrzostwach Świata Seniorek i Grand Slam w Tokio zajęła 5 miejsce, a ponadto była 3 w IJF World Masters. W rankingu światowym awansowała na 4 pozycję, a w olimpijskim na 5. To wszystko sprawia, że jest jedną z polskich nadziei na medal w judo w Igrzyskach w Paryżu.

PE Juniorów w Poznaniu: skład kobiecej i męskiej reprezentacji Polski

Trenerzy reprezentacji Polski – Jacek Kowalski i Marek Kręcielewski – powołali 11 juniorek i 12 juniorów na Puchar Europy do lat 21 w Poznaniu. Zawody odbędą się w dniach 15-16 kwietnia, a po nich zaplanowano camp do 19 kwietnia.

W składzie Biało-Czerwonych znaleźli się:

Juniorki: -48kg Zuzanna Woźniak, Oliwia Onysk, -52kg Kinga Klimczak, Karolina Siennicka, -57kg Kinga Chmielewska, Julia Bulanda, Oliwia Wątorek, -63kg Martyna Glubiak, Amelia Konfisz, -70kg Aleksandra Kowalewska, -78kg Aleksandra Turek

Grand Prix Italia w judo kata: polscy juniorzy na podium

Po bardzo dobrym występie w Pucharze Europy w judo kata, reprezentanci Polski z powodzeniem startowali również w Pordenone w Grand Prix Italia.

W juniorach w Katame-no-Kata złote medale zdobyli Oliwia Cichy i Kevin Jeremiasz, a brązowe Antonina Sypniewska i Michał Piątyszek.

W kategorii seniorów na 4 miejscu uplasowali się: Leszek Piąstka - Anna Jagiełło (Kodokan-Goshin Jutsu), Dawid Kajdy - Bartosz Machna (Nage-no-kata) oraz Beata Sypniewska - Sebastian Gembalczyk (Katame-no-kata).

Fantastyczna Angelika Szymańska już 4 w rankingu światowym

Po kolejnym fantastycznym występie, tym razem zakończonym brązowym medalem w Grand Slamie w Tbilisi, Angelika Szymańska awansowała z 7 na 4 miejsce w światowym rankingu judoczek kategorii -63kg.

Polka ma na koncie 4467 punktów i traci niespełna 300 do trzeciej Japonki Megumi Horikawy. Nową liderką jest Brytyjka Lucy Renshall, która wyprzedziła Kanadyjkę Catherine Beauchemin-Pinard.

Poznań Junior European Cup i EJU Junior Training Camp 2023

1. Zgłoszenia osób na koszt własny – judobase (bez noclegu)

Judobase zamyka się 30.03.2023, do tego czasu powinien wpłynąć mail ze zgłoszeniem zawodnika na zawody – zasady udziału opisane w komunikacie zawodów. W mailu proszę podać wagę zawodnika oraz informację, czy będzie uczestniczyć w campie.

IJF i EJU w tym roku nie akceptują zgłoszeń tzw. ‘late entry’ co oznacza, że nie będzie możliwości dopisywania zawodników podczas akredytacji do systemu. Zawodnik, który zostaje zgłoszony na zawody musi mieć aktywną kartę IJF i zostać zgłoszonym najpóźniej do 30.03.2023

International Tour w Pezinok: sześć medali reprezentantów Polski

Sześcioro polskich judoków z reprezentacji kadetów wywalczyło medale w zawodach cyklu International Tour w słowackiej miejscowości Pezinok. Na podium znaleźli się też Biało-Czerwoni z powołań klubowych.

- Nasz team wykonał 100 procent normy, na 6 startujących przywozimy 6 medali - cztery złote oraz po jednym srebrnym i brązowym – mówi Tomasz Jopek, trener kadry narodowej juniorów młodszych.

Złote krążki zdobyli Natasza Potok -44kg, Amelia Ptasińska -63kg, Szymon Brzuszczyński -73kg i Kamil Hulin -81kg, srebro Nicola Widłak +70kg, a brąz Jakub Kurowski -60kg.

PE Juniorów w Coimbrze: drugie złoto z rzędu Grzegorza Teresińskiego

PE Juniorów w Coimbrze: drugie złoto z rzędu Grzegorza Teresińskiego

W ciągu kilku dni Grzegorz Teresiński (+100kg) wygrał dwa turnieje rangi Pucharu Europy Juniorów – najpierw w Sarajewie, a dziś w portugalskiej Coimbrze.

W niedzielę Grzegorz Teresiński okazał się lepszy od trzech swoich przeciwników, wygrywając z Portugalczykiem Jose Cunhą i Francuzem Mathysem Gomesem Da Silvą. W finał pokonał z kolei Czecha Tomasa Raskę.

5 miejsce w Portugalii zajęła Kinga Klimczak (-52kg), doznając porażki o brąz z Francuzką Leą Beres.

Judo Kata: złoty medal Masternak i Urbana we Włoszech

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski w Pucharze Europy w judo kata we włoskim Pordenone. Po złoto sięgnęli juniorzy Patryk Urban i Aleksandra Masternak w Nage-no-kata.

Brązowe medale wywalczyli: juniorzy Kevin Jeremiasz/Oliwia Cichy w Katame-no-kata (powtórzyli niedawny sukces odniesiony w Belgii) oraz seniorzy Dawid Kajdy/Bartosz Machna (historyczny medal w tej kategorii wiekowej) w Nage-no-kata.

W czołówce znaleźli się też inni Polacy:

- 5 miejsce Anna Jagiełło/Leszek Piąstka w Kodokan-Goshin Jutsu

PE Juniorów w Coimbrze: brązowe medale Kowalewskiej i Turek

Aleksandra Kowalewska (-70kg) i Aleksandra Turek (-78kg) przed tygodniem zwyciężyły w Pucharze Europy Juniorek w Sarajewie, a tym razem zdobyły brązowe medale w Coimbrze.

W decydujących pojedynkach Aleksandra Kowalewska wygrała przez ippon z Izraelką Gayą Or Bar, a Aleksandra Turek – również przed czasem – z Portorykanką Sairy Colon.

W portugalskich zawodach Ola Kowalewska odniosła 3 zwycięstwa, a Ola Turek – 2.

W niedzielę startować będą: Kinga Klimczak -52kg, Oliwia Wątorek -57kg, Wiktoria Dziob -57kg, Grzegorz Teresiński +100kg.

Strony