Październik 2021

MME U23: sześcioro Polaków wystartuje w Budapeszcie

W 6-osobowym składzie wystartuje reprezentacja Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy U23. Turniej odbędzie się w dniach 5 – 7 listopada w Budapeszcie.

- W stolicy Węgier wystąpią - Adam Stodolski (-73kg) i Sebastian Ołdak (-90kg) oraz Paulina Szlachta (-48kg), Aleksandra Janeczko (-52kg), Angelika Szymańska (-63kg), Eliza Wróblewska (-70kg) – mówi Paweł Zagrodnik, trener kobiecej reprezentacji Polski, a w przeszłości 2-krotny medalista MME U23.

Szymon Herian z najwyższą licencją sędziowską w judo

Pochodzący z Łodzi Szymon Herian uzyskał najwyższą licencję sędziowską w międzynarodowym judo - IJF International („A”).

- Jest to bardzo duży sukces sędziego Szymona Heriana. Sędzią międzynarodowym jest od 2017 roku i dotychczas mógł prowadzić walki na macie w zawodach organizowanych przez Europejską Unię Judo (EJU), np. turnieje seniorskie cyklu European Open – mówi Krystyna Macioszczyk, dyrektor sędziów Polskiego Związku Judo.

MŚ Wojskowych: Anna Kuczera brązową medalistką

W Paryżu rozpoczęły się 40 Mistrzostwa Świata Wojskowych w judo. W sobotę, 31 października brązowy medal zdobyła szer. Anna Kuczera w kategorii wagowej -57kg.

Bardzo blisko podium byli też inni reprezentanci Polski. Na 5 miejscach uplasowali się dzisiaj: szer. Karolina Pieńkowska -52kg, st. szer. Arleta Podolak -57kg oraz startujący w wadze -73kg szer. Damian Szwarnowiecki i szer. Wiktor Mrowczyński.

MŚ w Judo Kata: bardzo dobry start Polaków, Anna Jagiełło i Leszek Piąstka na 4 miejscu

To był znakomity występ Anny Jagiełło i Leszka Piąstki w Kodokan Goshin Jutsu. Reprezentanci Polski zajęli wysokie 4 miejsce w Mistrzostwach Świata w judo kata, które zakończyły się w Lizbonie.

- Pokaz naszej pary był naprawdę bardzo dobry, a na pewno nie gorszy od pokazu duetu japońskiego, który zdobył złoty medal – mówi Sławomir Smater, trener reprezentacji Polski.

MŚ w Judo Kata: polscy brązowi medaliści – kluczowy był spokój w finale

- Spokój towarzyszący nam podczas finałowego pokazu zadecydował o trzecim miejscu i historycznym podium – mówi Aleksandra Masternak, która w parze z Patrykiem Urbanem zdobyła pierwszy dla Polski medal w Mistrzostwach Świata w judo kata. Juniorzy sięgnęli po brąz w Lizbonie w konkurencji Nage No Kata.

MŚ w Judo Kata: Aleksandra Masternak i Patryk Urban z historycznym medalem

Juniorzy Aleksandra Masternak i Patryk Urban zdobyli pierwszy w historii, brązowy medal Mistrzostw Świata w Judo Kata. Zawody odbywają się w Lizbonie, a Polacy startowali w konkurencji Nage No Kata.

- W eliminacjach Aleksandra Masternak i Patryk Urban zajęli 3 lokatę, zaś w finale znów spisali się bardzo dobrze i wywalczyli brąz. To pierwszy medal w historii naszego Judo Kata na MŚ - mówi Sławomir Smater, trener reprezentacji Polski.

MŚ Wojskowych: Polacy w 9-osobowym składzie we Francji

W 9-osobowym składzie – 5 zawodniczek i 4 zawodników – wystąpi reprezentacja Polski w 40 Mistrzostwa Świata Wojskowych (CISM). Zawody odbędą się w dniach 28 października – 4 listopada w Paryżu. Trenerami Biało-Czerwonych są Łukasz Błach i koordynator judo w reprezentacji Wojska Polskiego Piotr Krajewski.

Igor Dzierżanowski i Krzysztof Wiłkomirski Mistrzami Świata Weteranów

W Lizbonie zakończyły się Mistrzostwa Świata Weteranów, w których bardzo dobrze spisali się polscy judocy. Złote medale zdobyli Igor Dzierżanowski (-100kg) i Krzysztof Wiłkomirski (-73kg). Łącznie 8-osobowa reprezentacja Biało-Czerwonych wywalczyła 6 krążków.

Znakomicie starty w kategorii weteranów rozpoczął 31-letni Igor Dzierżanowski (grupa M1, 30-34 lata), wicemistrz Polski z 2018 i 2021 roku, na co dzień trener personalny i dietetyk sportowy, w ostatnich latach członek sztabu szkoleniowego kady narodowej Polski. W finale wygrał z Belgiem Gunnarem De Laetem.

European Judo Open: Kinga Wolszczak i Sebastian Ołdak brązowymi medalistami

Wczoraj niewiele zabrakło do podium Annie Dąbrowskiej (-63kg), a w niedzielę brązowe medale w turnieju European Judo Open w hiszpańskiej Maladze zdobyli Kinga Wolszczak (+78kg) i Sebastian Ołdak (-90kg).

Tydzień po swoich 20 urodzinach Kinga Wolszak pokonała w ćwierćfinale Hiszpankę Martę Anton Elias, a w półfinale przegrała z późniejszą złotą medalistką Francuzką Valentine Marchand. W walce o brązowy medal wrocławianka wygrała z Hiszpanką Nisrin Bousbaa Dab.

European Judo Open: Anna Dąbrowska tuż za podium w Maladze

Była Wicemistrzyni Świata Kadetek Anna Dąbrowska zajęła 5 lokatę w kategorii -63kg podczas zawodów European Judo Open w hiszpańskiej Maladze. W walce o brązowy medal przegrała z Francuzką Gaetane Deberdt.

23-letnia polska judoczka była blisko powtórzenia sukcesu z początku 2020 roku, kiedy w Warszawie stanęła na najniższym stopniu podium EJO, czyli Pucharu Świata Seniorek. Wtedy jeszcze startowała w wadze -57kg, w której m.in. wielokrotnie zdobywała medale Mistrzostw Polski.