POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME w Kazaniu: fantastyczny występ polskich drużyn

Mazurek Dąbrowskiego dla złotej drużyny kobiet i brąz dla męskiego zespołu - tak wyglądała fantastyczna niedziela w wykonaniu Biało-Czerwonych na Mistrzostwach Europy w Kazaniu. Gratulacje dla zawodniczek, zawodników i trenerów.

Polskie drużyny znakomicie walczyły ostatniego dnia rosyjskiego turnieju. Polki, jak przystało na Wicemistrzynie Świata 2015, zaczęły od ćwierćfinałowej wygranej z Węgierkami 3-2. Punkty zdobyły - Anna Borowska -57kg, Katarzyna Kłys -70kg i Katarzyna Furmanek +70kg. W półfinale czekały Niemki, z którymi w ostatnich latach nasze zawodniczki regularnie walczą w najważniejszych turniejach. Ten mecz rozpoczął się świetnie, bowiem Agata Perenc -52kg i Arleta Podolak -57kg wygrały swoje walki, a trzeci punkt dołożyła Agata Ozdoba -63kg po wygranej w dogrywce.

Finał z Rosją to kolejny wspaniały występ biało-czerwonych. Agata Perenc przegrała w dogrywce karami shido (2-1), ale do remisu doprowadziła Arleta Podolak, która triumfowała dwoma shido. W trzeciej walce Agata Ozdoba przegrała karami i w całym meczu Polki przegrywały 1-2. Przed trudnym zadaniem stanęła Katarzyna Kłys. W pojedynku z Iriną Gazievą długo przegrywała 1 karą, ale na 15 sekund przed końcem wykonała skuteczną akcję.

O wszystkim miała zdecydować walka Katarzyny Furmanek z Ksenią Chibisovą w plusie. Polska zawodniczka była niezwykle zdeterminowana, bowiem wczoraj przegrała właśnie z tą rywalką w 1/8 finału wagi +78kg. Po zaledwie kilkudziesięciu sekundach Katarzyna Furmanek rzuciła pięknie przeciwniczkę na tomoe-nage i ippon stał się faktem.

Podopieczne głównej trenerki reprezentacji sięgnęły po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy zaledwie kilka miesięcy po tytule Wicemistrzyń Świata w Kazachstanie.

Fantastycznie w Kazaniu bili się też polscy judocy. Zaczęli od 1/8 finału i wygranej z Ukrainą 3-2, chociaż przegrywali już 0-2. Swoje walki wygrali Łukasz Błach -81kg, Patryk Ciechomski -90 kg i Maciej Sarnacki +90kg. Niezwykle emocjonujący był ćwierćfinał z bardzo mocnym zespołem Azerbejdżanu. Podopieczni trenera Piotra Sadowskiego objęli prowadzenie po zwycięstwie Aleksandra Bety -66kg, ale potem dwie walki wygrali Azerowie. Wtedy do remisu doprowadził Patryk Ciechomski -90kg, a awans do półfinału zapewnił niezawodny Maciej Sarnacki +90kg.

Gruzini, którzy ostatecznie zdobyli złoto, byli lepsi od Polaków i wygrali w 1/2 finału 4-1. Punkt dla Biało-Czerwonych zapisał najbardziej doświadczony Łukasz Błach.

W meczu o brąz polska drużyna spotkała się z Czechami. Od początku wszystko układało się po myśli naszych judoków. Najpierw wygrana Pawła Zagrodnika, potem zwycięstwo walkowerem Damiana Szwarnowieckiego, a wreszcie przy stanie 2-1 kolejny triumf Patryka Ciechomskiego.

W ten sposób po 4 latach przerwy Polacy znów na najniższym stopniu podium DME.

Turniej w Kazaniu reprezentanci Polski zakończyli z 3 medalami - złotym drużyny kobiet oraz brązowymi drużyny mężczyzn i Piotra Kuczery -90kg.

Polska gospodarzem Mistrzostw Europy 2017!

Polacy wywalczyli 3 medale w Mistrzostwach Europy Seniorów, ale z Kazania napłynęła jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość - za rok turniej tej rangi odbędzie się w Polsce.

- Mogę potwierdzić, że Mistrzostwa Europy Seniorów w 2017 roku odbędą się w Warszawie, w terminie 20-23 kwietnia - poinformował prezes Polskiego Związku Judo Sławomir Kownacki.

To wielkie wyróżnienie dla całego krajowego judo. W grudniu 2007 roku w stolicy Polski odbyły się ME w wadze open, zaś we wszystkich kategoriach judocy rywalizowali na polskich matach w 1994 roku w Gdańsku i w 2000 roku we Wrocławiu.

W historii ME po złote medale sięgali - w kolejności zdobywanych tytułów - Antoni Reiter, Adam Adamczyk, Andrzej Dziemianiuk, Wojciech Reszko, Bogusława Olechnowicz (3 razy), Beata Maksymow (3 razy), Wiesław Błach, Rafał Kubacki, Waldemar Legień, Ewa Krause, Paweł Nastula (3 razy), Adriana Dadci i Robert Krawczyk oraz dziś drużyna kobiet. Miejmy nadzieję, że ta lista powiększy się już za rok w Warszawie.