POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Awans Mistrzyni Europy Beaty Pacut na 15 miejsce w rankingu olimpijskim

Po zdobyciu tytułu Mistrzyni Europy Beata Pacut (GKS Czarni Bytom) awansowała z 18 na 15 miejsce w rankingu olimpijskim kategorii -78kg. Obecnie na lokatach gwarantujących udział w Igrzyskach w Tokio jest sześcioro naszych reprezentantów.

W wadze -78kg liderką jest Francuzka Madeleine Malonga, a za nią plasują się Japonka Shori Hamada i kolejna francuska zawodniczka Fanny Estelle Posvite, z którą Beata Pacut wygrała w ćwierćfinale Mistrzostw Europy w Lizbonie.

W niedzielę w portugalskiej stolicy Polka pokonała również m.in. – w półfinale wicemistrzynię olimpijską z Rio de Janeiro i byłą Mistrzynię Świata Francuzkę Audrey Tcheumeo i w finale Holenderkę Guusje Steenhuis. Na liście olimpijskiej Guusje Steenhuis awansowała z 8 na 6 miejsce, a Audrey Tcheumeo spadła z 10 na 11.

W wadze -63kg piątą lokatę w Mistrzostwach Europy zajęła Agata Ozdoba-Błach. W rankingu jest dalej 27. To ostatnia pozycja dająca awans na Igrzyska w Japonii.

Na 3 miesiące przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich na miejscach uprawniających do występu w Tokio są także: Julia Kowalczyk (-57kg) – 13 lokata, Agata Perenc (-52kg) – 24, Maciej Sarnacki (+100kg) – 26 oraz z kwoty kontynentalnej Piotr Kuczera (-90kg) – 33.

W dniach 5-7 maja w rosyjskim Kazaniu (wcześniej w tym terminie planowane był Turniej Paryski) odbędzie się prestiżowy turniej Grand Slam, a zgłoszeni zostali m.in. Agata Ozdoba-Błach, Piotr Kuczera, Maciej Sarnacki.

Z kolei w następny weekend (1-2 maja) w niżej punktowanym European Open (Pucharze Świata) w Zagrzebiu wystartuje ponad 30-osobowa kadra Biało-Czerwonych. W tym gronie są uczestnicy ME w Lizbonie, np. Angelika Szymańska (-63kg), Katarzyna Sobierajska (-70kg), Wiktor Mrówczyński (-73kg), Paweł Drzymał (-81kg), Sebastian Ołdak (-90kg).