POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix w Taszkiencie: złoto Anny Borowskiej, srebro Agaty Perenc

Wspaniały występ polskich zawodniczek w 1 dniu Grand Prix w Taszkiencie. Złoty medal zdobyła Anna Borowska (-57kg), a srebrny Agata Perenc (-52kg). Karolina Pieńkowska (-52kg) zajęła 5 miejsce.

W piątek startowały 3 reprezentantki Polski i wszystkie spisały się świetnie. Gwiazdą ekipy Biało-Czerwonych okazała się 23-letnia Anna Borowska (Kejza Team Rybnik), była Mistrzyni Europy Juniorek, która wygrała wszystkie 4 walki i stanęła na najwyższym stopniu podium, by odsłuchać Mazurka Dąbrowskiego.

W finale walczyła też Agata Perenc (KS Polonia Rybnik), ale po 3 zwycięstwach przez ippon, niestety przegrała przed czasem.

Anna Borowska wygrała pewnie z Kumush Hodjaeva (Uzbekistan) i Leung Po Sum (Hong Kong) po 4 min, a półfinale prawie 7 min trwał jej pojedynek z Włoszką Giulią Caggiano. Zakończyła go pięknym rzutem. W finale wygrała z Izraelką Timna Levy Nelson.

27-letnia Agata Perenc miała już 3 brązowe medale z Grand Prix, a dziś doszła do wielkiego finału. W zaledwie 4,5 min pokonała Tsui Shuk Ki (Hongkong), Aigunim Tuitekovą (Kazachstan) i w półfinale Ariel Bezalel (Izrael). W finale przegrała z inną Izraelką Betiną Temelkovą.

Za złoto Anna Borowska otrzyma 3 tysiące dolarów (zawodniczka 2400, trener 600), a za srebro Agata Perenc 2 tysiące dolarów (zawodniczka 1600, trener 400).

Blisko medalu była też kolejna polska zawodniczka z kadry prowadzonej przez trenera Mariana Tałaja. Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa) wygrała z Oysuluv Abdumajidovą (Uzbekistan) i Tsolmon Adiyasambuu (Mongolia) i była już w półfinale. Następnie przegrała z Betiną Temelkovą i w walce o brąz z bardzo doświadczoną 35-letnią Słowenką Petrą Nareks.

Jutro w stolicy Uzbekistanu walczyć będą -81 kg Jakub Kubieniec i Damian Stępień oraz -63kg Karolina Tałach.