POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix w Tbilisi: Kłys i Sarnacki wśród rozstawionych

Katarzyna Kłys (-70kg) i Maciej Sarnacki (+100kg) zostali rozstawieni w turnieju Grand Prix, który już jutro rozpoczyna się w Tbilisi. Oboje rozpoczną zawody od 1/8 finału. Łącznie wystąpi 10 Polaków.

Oboje są największymi polskimi nadziejami na medal olimpijski w judo w Rio de Janeiro. W gruzińskiej stolicy w walkach o ćwierćfinał Katarzyna Kłys spotka się prawdopodobnie z Niemką Iljana Marzok, zaś trudniej wytypować pierwszego rywala Maćka Sarnackiego - będzie nim David Fernandez (Hiszpania) lub Onise Bughadze (Gruzja).

Judoczka KS Polonia Rybnik już kilka razy walczyła z niemiecką zawodniczką. Ostatni pojedynek odbył się prawie 2 lata temu podczas GP w Budapeszcie, na tym samym etapie czyli 1/8 finału i wówczas zwyciężyła Iljana Marzok. Jest ona rówieśniczką Polki, ale nie dorównuje sukcesami Katarzynie Kłys, medalistce Mistrzostw Świata i Europy.

Z kolei Maciej Sarnacki pokonał Davida Fernandeza podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy w Baku, włączonych do programu Igrzysk Europejskich. Z gruzińskim rywalem jeszcze nie rywalizował.

Trudne zadanie w Tbilisi, gdzie wystartuje prawie 400 zawodniczek i zawodników z 67 państw, czeka także pozostałych reprezentantów Polski. Jeśli np. Agata Perenc (-52kg), Karolina Pieńkowska (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg) powygrywają pierwsze walki, o 1/4 finału powalczą z tak doświadczonymi i utytułowanymi przeciwniczkami, jak odpowiednio Brazylijka Erika Miranda, Belgijka Ilse Heylen i Niemka Miryam Roper. Zwycięstwo każdej z nich byłoby potwierdzeniem wysokiej klasy Polek.

Najwięcej judoków zgłoszonych jest w wadze -81kg z udziałem Łukasza Błacha - 48. W 1 rundzie judoka Śląska Wrocław spotka się z Rumunem Cristianem Bodirlau.

Turniej GP w Tbilisi pokaże na żywo telewizja FightKlub (platforma Polsatu Cyfrowego) - w piątek i sobotę początek transmisji o g. 14:00, w niedzielę po zmianie czasu - o g. 15:00.

Rywale Polaków w GP w Tbilisi:

-52kg 1/16 finału Agata Perenc - Laura Gomez (Hiszpania)
1/16 finału Karolina Pieńkowska - Lenariya Mingazova (Kazachstan)
-57kg 1/16 finału Arleta Podolak - Lu Tongjuan (Chiny)
-63kg 1/16 finału Karolina Tałach - Hilde Drexler (Austria)
-70kg 1/8 finału Katarzyna Kłys - Iljana Marzok (Niemcy) lub Dilbar Umiraliyeva (Kazachstan)

-66kg 1/16 finału Paweł Zagrodnik - Matej Poliak (Słowacja)
-73kg 1/16 finału Damian Szwarnowiecki - Andre Alves (Portugalia)
-81kg 1/32 finału Łukasz Błach - Cristian Bodirlau (Rumunia)
-90kg 1/32 finału Patryk Ciechomski - Paata Gviniashvili (Gruzja)
+100kg 1/8 finału Maciej Sarnacki - David Fernandez (Hiszpania) lub Onise Bughadze (Gruzja)